fbpx Skip to content
Menu
0
Twój koszyk jest pusty

Obowiązek rejestracji beneficjentów rzeczywistych

Od 13 października 2019 r. nowo zakładane polskie spółki osobowe oraz spółki kapitałowe, zarejestrowane w KRS (z wyjątkiem spółek partnerskich i notowanych spółek akcyjnych), a do kwietnia 2020 r. wszystkie ww. spółki zarejestrowane już wcześniej, będą miały obowiązek zgłaszania informacji o swoich beneficjentach rzeczywistych do nowo powstałego Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Wskazany obowiązek dotyczyć będzie również prostych spółek akcyjnych od dnia 1 marca 2020 roku.

Kogo należy wpisać do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?

W uproszczeniu, beneficjentem rzeczywistym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne:

  1. sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę, lub
  2. w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna.

Czym jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych?

Rejestr został wprowadzony poprzez nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Ma on na celu ograniczenie praktyk sankcjonowanych przez tę ustawę. Dane do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) zgłasza wyłącznie osoba uprawniona do reprezentacji spółki. Rejestr ma formę elektroniczną i zgłoszenie do niego składa się za pośrednictwem specjalnej strony internetowej zarządzanej przez Ministra Finansów.

Kiedy należy dopełnić obowiązku zgłoszenia?

Informacje do rejestru powinny być zgłoszone nie później niż w terminie 7. dni od dnia wpisu podmiotów do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Natomiast w przypadku aktualizacji przekazanych informacji – w terminie 7. dni od ich zmiany. Dotychczas zarejestrowane spółki powinny wypełnić ten obowiązek do 13 kwietnia 2020 r.

Jakie są sankcje za brak zgłoszenia w terminie lub nieprawidłowe zgłoszenie?

Zgłaszane dane powinny odpowiadać rzeczywistości. Zgłoszenie powinno być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Zawiera ono oświadczenie osoby zgłaszającej o prawdziwości zgłaszanych informacji. Takie oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Osoba uprawniona do reprezentacji spółki (członek zarządu, wspólnik) ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną zgłoszeniem do CRBR nieprawdziwych danych, a także odpowiedzialność za niezgłoszenie w ustawowym terminie danych i zmian danych objętych wpisem do rejestru

Ponadto niedopełnienie obowiązku zgłoszenia w ustawowym terminie może skutkować karą do 1 mln złotych.

W związku z obowiązkiem ujawniania informacji dotyczących beneficjentów rzeczywistych mogę pomóc Ci w procesie identyfikacji beneficjentów rzeczywistych oraz w dokonaniu zgłoszenia Twojej spółki do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Jeżeli potrzebujesz pomocy we wskazanym zakresie napisz na adres: kontakt@legalnyprzedsiebiorca.pl.

legalny-przedsiebiorca-blog

Patrycja Bądek

Radca prawny z ponad 12-letnim doświadczeniem w kompleksowej obsłudze prawnej polskich i zagranicznych klientów biznesowych, w tym głównie w zakresie IT, TMT oraz własności intelektualnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie możesz kopiować zawartości tej strony