fbpx Skip to content
Menu
0
Twój koszyk jest pusty

Interpretacja podatkowa – jak może pomóc w osiągnięciu Twoich celów podatkowych?

Mówi się, że na tym świecie pewne są tylko dwie rzeczy. Zgodnie z tym powiedzeniem jedną z nich są podatki. Tak zwykł był mawiać Benjamin Franklin, jeden z twórców amerykańskiej konstytucji.

Ale czy aby na pewno konieczność zapłaty podatku jest taka pewna?

Rozwiązaniem jest interpretacja podatkowa. Nie jest tajemnicą, że poszczególne urzędy skarbowe różnie podchodzą np. do kwestii wliczania poszczególnych wydatków w koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności. Dlatego jeżeli praktyka w danym zakresie nie jest ugruntowana, może się zdarzyć, że Twoje działania zostaną zakwestionowane przez urząd skarbowy, który zobowiąże Cię do zapłaty zaległego podatku… z odsetkami. Oczywiście od decyzji możesz się odwołać. Odwołanie jednak nie wstrzymuje obowiązku zapłaty podatku, może (ale nie musi) zrobić to dopiero organ podatkowy wyższego stopnia na Twój wniosek dołączony do odwołania.

Interpretacja podatkowa – dlaczego powinieneś ją mieć?

Indywidualna interpretacja podatkowa zabezpieczy Cię przed niekorzystną interpretacją przepisów przez naczelnika urzędu skarbowego. Jeżeli organ podzieli Twoje zdanie np. uzna, że w danym przypadku nie jesteś zobowiązany do zapłaty podatku, to taka interpretacja jest wiążąca dla urzędu skarbowego. Innymi słowy, interpretacja podatkowa sankcjonuje Twoje działania w zakresie rozliczania podatków i naczelnik urzędu skarbowego nie będzie mógł wydać w tym zakresie decyzji określającej Twoje zaległe zobowiązanie podatkowe.

1 marca 2017 roku – początek działalności Krajowej Informacji Skarbowej

Jeszcze do niedawna interpretacje w sprawach podatkowych wydawali dyrektorzy pięciu Izb Skarbowych (w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie). Interpretacje wydawane przez poszczególne organy, nawet dotyczącego dokładnie tego samego zdarzenia, różniły się.

Od marca 2017 roku powstała Krajowa Informacja Skarbowa – jej dyrektor jest jedynym właściwym organem do wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych. Interpretacje dotyczące tożsamych spraw powinny być zatem jednolite. Ma to swoje plusy i minusy. Plusem jest to, że z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz ustalić, czy jest szansa na pozytywną interpretację w Twojej sprawie. Minusem na pewno to, że gdy stanowisko organu jest negatywne, to niewiele można zrobić poza dostosowaniem Twojego biznesu do warunków, które uzasadniałyby przychylną interpretację albo wnioskowaniem o wydanie opinii zabezpieczającej (koszt 20.000,00 złotych).

Jak uzyskać interpretację podatkową?

Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji w sprawach podatkowych składa się na urzędowych formularzach ORD-IN. Opłata od takiego wniosku to 40,00 zł od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem wniosku. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może złożyć każdy zainteresowany: podatnik, płatnik lub inny podmiot, w tym także osoby niemające miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Organ ma trzy miesiące od otrzymania wniosku na wydanie interpretacji podatkowej. Jeżeli przed tym terminem nie dostaniesz odpowiedzi, to nie przejmuj się. Milczenie organu oznacza, że Twoje stanowisko w zakresie interpretacji przepisów wskazane we wniosku jest wiążące (tzw. milczące załatwienie sprawy). Do tego terminu nie są wliczane terminy przewidziane dla dokonania określonych czynności, np. wezwania do uzupełnienia. W praktyce często zdarza się, że organ prosi o doprecyzowanie zdarzenia prawnego lub własnego stanowiska w sprawie.

Na co trzeba uważać – klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania

Jak możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów, od dnia 15 lipca 2016 roku obowiązują przepisy umożliwiające Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej stosowanie generalnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Celem wprowadzenia tych regulacji było określenie granic legalnej optymalizacji podatkowej. Klauzula znajduje zastosowanie w stosunku do czynności dokonanych przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzecznej z przepisami prawa podatkowego.

A co to ma wspólnego z Tobą?

Wnioskując o wydanie interpretacji w danej sprawie masz na celu zoptymalizowanie swoich podatków. W końcu, jeżeli organ uzna, że możesz zaliczyć dany wydatek w koszt uzyskania przychodu, to w oczywisty sposób na tym zyskujesz – koszty pomniejszają bowiem podatek do zapłaty.

Ochrona jaką daje Ci interpretacja podatkowa przysługuje jednak pod dwoma warunkami. Po pierwsze opis stanu faktycznego zawarty w interpretacji musi zgadzać się z rzeczywistością. Po drugie, czynności skutkujące osiągnięciem korzyści podatkowej nie mogą być sztuczne. Zatem w przedstawionym stanie faktycznym nie powinno występować nieuzasadnione dzielenie operacji, angażowanie podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego, czy ryzyko ekonomiczne lub gospodarcze, przewyższającego spodziewane korzyści inne niż podatkowe w takim stopniu, że należy uznać, że działający rozsądnie podmiot nie wybrałby tego sposobu działania.

Ponadto nowe regulacje zakładają również możliwość niewydania interpretacji indywidualnej w zakresie tych elementów stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, co do których istnieje przypuszczenie, że mogą być one przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Zasadność niewydania interpretacji indywidualnej w powyższym zakresie jest opiniowana przez Szefa KAS.

Podsumowanie

Jeżeli nie jesteś pewien jak Twój urząd skarbowy zakwalifikuje podejmowane przez Ciebie działania np. w zakresie wliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów, to złóż wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Interpretacja organu uznająca Twoje stanowisko będzie wiążąca dla naczelnika urzędu skarbowego. Są tylko dwa warunki – przedstawiony przez Ciebie we wniosku stan faktyczny nie może się różnić od rzeczywistości, a Twoje działania nie mogą być sztucznie kreowane wbrew przepisom prawa podatkowego.

Już istniejące interpretacje podatkowe można odnaleźć poprzez wyszukiwarkę Systemu Informacji Podatkowej.

legalny-przedsiebiorca-blog

Patrycja Bądek

Radca prawny z ponad 12-letnim doświadczeniem w kompleksowej obsłudze prawnej polskich i zagranicznych klientów biznesowych, w tym głównie w zakresie IT, TMT oraz własności intelektualnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie możesz kopiować zawartości tej strony